Dialog w Wychowaniu to projekt warsztatowy dla dorosłych, którzy chcą zgłębić filozofię Korczaka odbyć praktyki w naszej przestrzeni i najlepiej – pozostać z Nami w kontakcie.
Na kolejną, 3. edycję kursu „Dialogu w wychowaniu” zapraszamy tych z Was, którzy:
pracują lub chcą pracować z dziećmi i młodzieżą;
są otwarci żeby poznać społeczność Fundacji Pozytywka;
nie chcą swojej komunikacji opierać na hierarchii, ocenach i karach lub przemocy;
są zaciekawieni poglądami Janusza Korczaka;
ukończyły 16 lat.
Nie rekrutujemy na podstawie dyplomów czy lat doświadczenia. Najważniejsza jest dla nas gotowość na uznanie dziecka i dorosłego za ludzi równych sobie w decyzyjności i potrzebach.
Proponujemy Wam:
cykl warsztatów rozwojowych i narzędziowych z doświadczonymi specjalistami;
praktyki w naszej społeczności;
wsparcie we wdrażaniu własnych pomysłów na projekty z dziećmi;
stałą współpracę oraz możliwość uczestniczenia w projektach towarzyszących naszej społeczności.
Zapisz się już teraz:
Warunki uczestnictwa:
Jeśli będziecie uczestniczyć w całym programie (warsztaty + praktyki) proponujemy opłatę organizacyjną w wysokości 300 zł. Cena obejmuje nocleg i wyżywienie podczas weekendowego zjazdu w Wyszogrodzie pod Oleśnicą (Wioska Dziecięca Wyszogród – to placówka, w której m.in. realizowane są działania Fundacji Pozytywka).
UWAGA!
Ze względu na kameralny charakter kursu liczba miejsc jest mocno ograniczona. Możecie jednak zagwarantować sobie w nim miejsce poprzez dokonanie przedpłaty w wysokości 100 zł. Wpłat dokonywać możecie poprzez system PayPal: http://bit.ly/DialogIII
Dla studentów do 26 r.ż, dla których opłata byłaby przeszkodą w uczestnictwie, możemy zaproponować prepraktyki, zwalniające z tych kosztów.Praktyki podstawowe w ramach kursu trwają 40h.
Umożliwiamy ich realizację w 3 trybach do wyboru:
tydzień pracy (5 dni/8h) w Wiosce Dziecięcej Wyszogród podczas wakacji;
cykl zajęć tematycznych w ustalonych wspólnie dniach i godzinach;
praktyki 1 dzień w tygodniu, np.: 8 piątków po 5h.
Pomysły i formę praktyk ustalamy indywidualnie z każdym z uczestników w oparciu o jego zasoby, gotowość i potrzeby społeczności Pozytywki. Około 10h w ramach godzin praktyk to indywidualna superwizja i grupowa interwizja swojej pracy oraz bezkosztowy udział w wybranych warsztatach oferowanych przez Pozytywkę.
Zerknijcie na program kursu :
18 VI 2021 (piątek) „JA W DIALOGU ZE SOBĄ”
9:00 – Otwarcie “Dialogu w wychowaniu” warsztat wprowadzający, powitanie uczestników.
Prowadzący: Aneta Bronś, Bożena Andrzejewska
11:00 – 16:00 – Trening wglądu i pracy na relacji.
Prowadzący: Mateusz Kolaszkiewicz
18:00 – 20:00 – Dialog w ujęciu Korczaka – słuchanie, mówienie, wymiana.
Prowadząca: Aneta Bronś
19 VI 2021 (sobota) – „DOROSŁY W DIALOGU Z DZIECKIEM”
10:00 – 13:00 – Jak wykorzystać swój potencjał do pracy z dziećmi? Pomysły na wykorzystanie tego, “co pod ręką”.
Prowadzący: Ola Labisz
14:00 – 17:30 – Uważność w pracy z dziećmi. Wsłuchanie się we własne ciało. Odpoczynek z grupą, czy jest możliwy?
Prowadząca: Anna Zelwis
19:00 – Wieczór filmowy wokół odpowiedzialności dorosłego + dyskusja.
Prowadząca: Aneta Bronś
20 VI 2021 (niedziela) – „DIALOG W TRUDNOŚCIACH”
10:00 – 14:00 – Kręgi komunikacyjne. Prowadzenie społeczności i rozwiązywanie konfliktów.
14:30 – 15:30 – podsumowanie projektu przy wspólnym obiedzie, pożegnanie uczestników.
Prowadzące: Aneta Bronś, Bożena Andrzejewska
Zakończenie praktyk, rozdanie certyfikatów oraz wspólne świętowanie wstępnie planujemy w dniu 6 VIII 2021. Miejsce jeszcze potwierdzimy.
Lektury wiodące podczas III edycji:Janusz Korczak “Momenty wychowawcze” i “Prawo dziecka do szacunku”
Nasi specjaliści:
Aneta Bronś – tutorka uczniów szkoły podstawowej, autorka ścieżki edukacyjnej Wolnej Szkoły Pozytywka, założycielka i prowadząca zajęcia w Autorskim Centrum Integracji Pozytywka oraz Wiosce Wyszogród, koordynatorka wielu projektów społecznych dotyczących integracji oraz relacji. Długoletnia fanka Korczaka, która wdraża jego idee w życie społeczności.
Bożena Andrzejewska – tutorka, terapeutka pedagogiczna, nauczycielka języka polskiego, trenerka autorskich warsztatów dla nauczycieli dot. kręgów klasowych. Współautorka gier rozwijających rozumienie języka i emocji. Współpracuje ze szkołami publicznymi i alternatywnymi (ACI Pozytywka, WS Domaszczyn), gdzie od kilku lat prowadzi warsztaty dotyczące literatury, języka, twórczości oraz komunikacji dla dzieci i dorosłych – pod własnym szyldem Spójnika Edukacji. Koordynatorka inicjatywy: www.dobrarelacjawgrupie.pl
Mateusz Kolaszkiewicz – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji, edukator. Współpracuje aktualnie z Autorskim Centrum Integracji Pozytywka, Stowarzyszeniem Siemacha, Fundacją Praesterno, prowadzi własny gabinet. Przyjmuje w nim dzieci, młodzież i osoby dorosłe – indywidualnie i rodzinnie. Wywodzi się z nurtu jungowskiego (praca z wyobraźnią, perspektywą celów, budowaniem osobistych narracji życiowych) oraz systemowym (wpływ systemu na jednostkę i jednostki na system, szczególnie w kontekście rodziny).
Anna Zelwis – doświadczony pedagog, wszechstronny, spontaniczny i kreatywny animator, organizator animacji masowych, wychowawca kolonijny, instruktor zajęć w programie Mali Wspaniali. Dorosły w Szkole Pozytywki. Zainspirowana światem jogi i medytacji pracuje z koncentracją i uważnością oddechu. Doświadczenie dopełnia podróżując po świecie w stylu survivalowym.
Ola Sałańska-Labisz – z wykształcenia muzyk i pedagog, z wyboru mama trójki dzieci. Ma doświadczenie pracy w placówkach publicznych, niepublicznych i pozasystemowych. Przez kilka lat współpracowała ze Stowarzyszeniem na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną Kamienna Tęcza, gdzie prowadziła m.in. warsztaty teatralne i muzyczne. Lubi przyglądać się różnym teoriom wychowawczym, śpiewać, tańczyć i grać na pianinie. Autorka cyklu filmików inspirujących do zabaw z dziećmi w domu na youtubowym kanale: Ola Sałata (http://bit.ly/OlaSałata)
Kontakt z nami:
dialogwwychowaniu@gmail.com
FB: Fundacja Pozytywka Autorskie Centrum Integracji
Tel.: 792411341